Deprecated: preg_match(): Passing null to parameter #2 ($subject) of type string is deprecated in /web/blog-oremonte.ru/page.php on line 13
Што е подобро ondulin или ќерамиди - видео преглед и слика - Блог за поправка

Што е подобро ondulin или ќерамиди - видео преглед и слика

16-01-2018
Кров

Всякий хозяин знает, что залог комфортно и счастливой жизни в собственном доме – качественная, долговечная и надежная кровля, которая защитит от дождя, града, ветра или холода. Выбрать кровельный материал в многообразии вариантов бывает достаточно сложно, особенно, если речь идет о покрытиях одной ценовой категории. Херпес зостер и ондулин являются популярными конструктивными решениями, однако, решить, что из них лучше можно только, зная климатические условия региона строительства и характер использования постройки. Эти материалы роднит то, что они изготавливаются путем пропитывания армирующей основы битумом, а отличаются они формой выпуска. В этой статье мы попытаемся разобраться что лучше – гибкая черепица или ондулин?

Херпес зостер

Херпес зостер – современный кровельный материал, изготавливаемый путем пропитывания армирующей основы нефтяным битумом. Этот материал часто называют шинглас, кровельная плитка или гонт. В качестве основы используется стеклоткань, полиэстер или целлюлоза, которые обрабатывают тугоплавким битумом, чтобы придать гидроизоляционные свойства. На поверхность материала наносится крошка из кварца, базальта, сланца или грануляты, которые служат для защиты от механических повреждений, ультрафиолетовых лучей, влаги и придают покрытию цвет и характерную структуру. Херпес зостер представляет собой полосы с фигурным краем, которые укладываются внахлест. Достоинствами этого материала являются:

  1. Флексибилност Големата предност на ќерамидата е флексибилноста на овој материјал, благодарение на што многу полесно е инсталирањето на покривот. Таа е погодна за покривање на сложена геометрија со кој било агол на наклон.
  2. Лесни. Квадратерот на керебилни покриви тежи не повеќе од 8 кг, со што се намалуваат трошоците за поставување на рамката.
  3. Естетски изглед. Опсегот на бои на ќерамиди има повеќе од 200 нијанси, а обликот на работ на материјалот е од неколку различни типови.
  4. Длительный срок эксплуатации. Херпес зостер служит более 50 лет, а при правильном монтаже и регулярном обслуживании она может продержаться еще дольше.
  5. Низок шум Површината на ќерамидата, посеан со композитен материјал, има висок капацитет за апсорпција на бучавата, па затоа ефективно го блокира дождот или град.
  6. Ниска топлинска спроводливост. Материјалот од овој тип има ниска коефициент на топлинска спроводливост, затоа, помалку загрева под дејство на ултравиолетово зрачење.
Херпес структура Форма нарезки Монтирање на шиндра

Обратите внимание! Херпес зостер обладает не только достоинствами, недостатком этого материала считается высокая горючесть, которая не позволяет использовать его на крышах, где выводятся дымоходы каминов и твердотопливных печей, а также сооружений с высоким риском возгорания.

Одуин

Одуин е покривен материјал кој се појави по Втората светска војна како средство за брзо и сигурно поправање на оштетените покриви од плочки или чеша. Изработена е од специјален картон со густина од 200-420 g / m2, кој во производствениот процес е импрегниран со нафтен битумен и насликан. Одуин представляет собой листы с волнистым профилем, размеры которого составляют 0,95х2,05 м. Предностите на овој материјал сметаат:

  1. Легкость. Одуин считают самым легким кровельным материалом, ведь вес одного листа этого практичного и недорого покрытия составляет всего 6 кг, поэтому для его монтажа не требуется массивный каркас и глубокий фундамент.
  2. Флексибилност Ondulin листови совршено се наведнуваат, што ви овозможува да го поставите овој капак на покривот на сложената геометрија без специјални настани.
  3. Висока способност за намалување на бучавата. Евтини база импрегнирана со битумен, ефикасно ги потиснува звуците на дожд и град.
  4. Низкий коэффициент теплопроводности. Одуин обладает низким показателем теплопроводности, поэтому лучше сохраняет тепло, не позволяя чердачному помещению нагреваться.
  5. Лесна инсталација. Ondulin листови, кои со мала тежина имаат доволно голема маса, лесно се поставуваат на покривот, дури и без помош на помошен работник.

Сметаат дека ондулин, исто така, спаѓа во категоријата материјали за согорување, поради битуменската импрегнација, се зголемува подобро, а базата на пулпа изгорува за неколку минути. Затоа, не се користи за преклопување на структури со висок ризик од пожар.

Димензии на листот Лист бои Монтажа на време

Споредба

Очигледно е дека употребата на битумен во производството на овие споредливи покривни материјали ги прави техничките и оперативните квалитети на ондулин и мека плочка слични. Тие се подеднакво запаливи, лесни и флексибилни, меѓутоа, тие исто така имаат значајни разлики. За да се разбере која опција е најдобро за преклопување на покривот, да ги споредиме нивните најважни показатели:

  • Внешний вид. Херпес зостер по сравнению с ондулином выглядит намного эффектнее. Разнообразие оттенков и форм плитки можно подобрать к цвету стен или, наоборот, в контраст к ним. Так что ондулин в этом плане проигрывает.
  • Легкость. Одуин немного легче гибкой черепицы, однако, на монтаж эта разница существенного влияния не оказывает.
  • Гибкость. Херпес зостер, состоящая из отдельных модулей, лучше подходит для настила на кровли сложной геометрии с ендовами, разноуровневыми скатами или слуховыми окнами.
  • Лесна инсталација. Многу побрзо е да се покрие покривот со големи листови на ондулин отколку со тесните модули на ќерамиди. Ако инсталацијата се изведува за кратко време, подобро е да се избере ондулин.
  • Терминот на работа. Животниот век на ќерамидата е речиси два пати повисок од оној на ондулин. Тоа е колку што 50 години, што е прилично пристојно време за покриви материјал.
  • Цена. Ако ги споредите цените на покривот, тогаш предноста ќе треба да даде ондулин, бидејќи чини 1,5-2 пати помала од флексибилната плочка.

Тоа е важно! Некои видови на ќерамиди имаат слој на лепило, благодарение на што инсталацијата се изведува без користење на ноктите. Тротоарот на материјал од такви марки е направен само на над нула температура.

Видео-настава